Moje aktualne zdjęcieWitajcie! Nazywam się Michał Sobala, jestem absolwentem wyższej uczelni i pracuję zawodowo. Urodziłem się z rozszczepem wargi górnej, wyrostka zębodołowego oraz podniebienia. Do momentu rozpoczęcia leczenia w Instytucie Matki i Dziecka miałem cztery operacje, najpierw w Zabrzu (trzy), później jedną w pewnej klinice w Warszawie. Przez wiele lat szukałem pomocy u różnych specjalistów w Polsce, także za granicą. Dopiero, gdy trafiłem na konsultację do Pani prof. dr hab. med. Zofii Dudkiewicz odzyskałem nadzieję na to, że będę wreszcie dobrze zoperowany. Udało się...! Po latach oczekiwania na operację w innym szpitalu, 22 kwietnia 2005 roku w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie przeprowadzono operację dystrakcji szczęki. Natomiast w dniu 10 maja 2005 roku miałem drugi zabieg, tym razem w znieczuleniu miejscowym. Jestem bardzo zadowolony z efektów tych operacji. W szpitalu spędziłem trzy tygodnie. Był to trudny czas, wypełniony bólem i cierpieniem, ale warto było. Najgorsze chwile mam już za sobą :-) .

Uważam, że Pani prof. dr hab. med. Zofia Dudkiewicz (obecnie kierownik medyczny "Formmed" Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych /formmed.com.pl/) jest najlepszą w Polsce specjalistką w zakresie leczenia rozszczepów i innych wad wrodzonych. Profesjonalizm oraz ogromne doświadczenie, połączone z odpowiednią aparaturą sprawiają, że przeprowadza się tam, z powodzeniem, bardzo skomplikowane zabiegi.


Od piętnastu lat prowadzę tę stronę, aby osoby z rozszczepem wargi i/lub podniebienia oraz ich rodzice mogli wreszcie dowiedzieć się więcej o tej wadzie wrodzonej. Mam nadzieję, że zainteresowani znajdą tu to, czego szukali...Mam zamiar także uświadomić rodzicom dzieci urodzonych z tą wadą, że ich pociechy nie są gorsze od tych zdrowych. Tak samo zasługują na miłość! Wiele osób z rozszczepem (dzieci, a także osoby dorosłe) wykazuje uzdolnienia np. muzyczne, plastyczne, które powinny być dla rodziców powodem do dumy! Niestety wśród publikacji książkowych nadal zbyt mało znaleźć można informacji o rozszczepie podniebienia i wargi. O wiele więcej woluminów oraz stron www o tej tematyce mają Amerykanie czy Brytyjczycy. Dlatego postanowiłem zrobić pierwszy krok, aby przełamać milczenie i stereotypy w Polsce związane z tą wadą wrodzoną.

Jak to się zaczęło...? Kiedy parę lat temu na stronach zagranicznych przeczytałem kilka artykułów, postanowiłem coś zrobić, by zacząć mówić o tej chorobie w naszym kraju na stronach internetowych i nie tylko. Chcę, aby społeczeństwo dowiedziało się, że ludzie tacy jak ja mają prawo do normalnego życia i niczym (poza wyglądem, który z biegiem czasu będzie się poprawiał) nie odbiegają od tych zdrowych.

Rozszczep wargi i/lub podniebienia stanowi poważny problem w komunikacji z ludźmi. Takie osoby często załamują się, a bez pomocy otoczenia i psychologów mogą pogrążać się w depresjach. Dlatego tak ważne jest wspieranie organizacji zajmujących się np. rehabilitacją i organizowaniem wakacji dla dzieci z rozszczepem oraz akceptacja ze strony otoczenia.

Na temat leczenia rozszczepów przez lata pojawiały się różne koncepcje. Również liczba noworodków rodzących się z tą wadą jest różna w zależności od kraju, regionu i specjalistów. Nie jestem ani lekarzem, ani specjalistą w tej dziedzinie, żeby móc wypowiadać się w tej kwestii. Jednak, jako pacjent-osoba z rozszczepem uważam, że należy zrobić wszystko, aby poprawić takim ludziom wygląd zewnętrzny, zapewnić im komfort psychiczny oraz leczyć te osoby wielospecjalistycznie przez: chirurgów, ortodontów, foniatrów, logopedów i psychologów, tak jak przeprowadza się to w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Decyzja dotycząca wyboru szpitala należy do pacjentów i ich rodziców.

Strona ma wyłącznie informacyjny (niekomercyjny) charakter.

Dziękuję Państwu za jej odwiedzenie. Mój e-mail: mike.s@interia.pl